Новини

На 18 април д-р Антъни Хойт-Уест изнесе пред пълна аудитория публична лекция на тема „Remarks on the contemporary visibility of Bulgarian literature in the United Kingdom“.

Интересът му към темата е провокиран от наградата Booker, която писателят Георги Господинов получи неотдавна за книгата си „Времеубежище“ в превод на Анджела Родел.

На 16 април гостуващият в рамките на ННП „Българистика“ проф. д.ф.н. Петър Сотиров изнесе публична лекция на тема „Българите в чужбина – живот (поне) с два езика“. С голям интерес студенти и преподаватели проследиха лекцията, в която проф. Сотиров говори за взаимното проникване между езиците и за ефектите от тях, за типовете билингвизъм и компетентностите на различните езикови равнища. Темата професорът представи с чувство за хумор и въз основа на своя житейски път осветли въпроса за диглосията.

На 18 април от 13.30 ч. в зала № 531 д-р Антъни Хойт-Уест ще изнесе публична лекция на тема „Remarks on the contemporary visibility of Bulgarian literature in the United Kingdom“.

Д-р Антъни Хойт-Уест е лингвист полиглот с изявен интерес към българистиката. Той е на двумесечна специализация във Филологическия факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“ в рамките на ННП „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“.

На 25 април от 11.00 ч. в зала 412 ще се проведе лекция на тема: „Алианите в Източните Родопи“, последвана от представяне на книгата „Планината на Танръ“ от Мухарем Алиосман. Събитието се организира от Лабораторията по етнология и фолклористика към Катедрата по литература и етнология, Филологически факултет.

На 16 април от 10.30 ч. в зала № 531 гостуващият в рамките на ННП „Българистика“ проф. д.ф.н. Петър Сотиров ще изнесе публична лекция на тема „Българите в чужбина – живот (поне) с два езика“.

Проф. Сотиров е утвърден учен българист, който работи в областта на социолингвистиката, когнитивната лингвистика, етнолингвистиката в Университета „Мария Кюри-Склодовска“, Люблин, Полша.