Студентите Величка Райчева и Валерия Стаменова от специалността „Българска филология“, IV курс, както и докторантите към Катедрата по български език Елена Бикова и Лалка Георгиева взеха участие в Единадесетата международна конференция за млади слависти, който се проведе в Университета „Л. Йотвьош“ (ELTE), Будапеща, на 8.05.2024 г. В престижния форум участваха 74 млади учени от университети в Унгария, Полша, Чехия, Гърция, Италия, Русия, Словакия, Сърбия, Черна гора и др.
В сутрешното заседание на смесената българско-украинска секция докторант Лалка Георгиева представи своето изследване на тема „Имена на средства за действие (номина инструменти) в Цариградската Библия от 1871 г.“. По-нататък в работата на секцията Валерия Стаменова съпостави синтактично-стилистичните употреби в разказите „Рибката“ от Емил Андреев и „Болният ат“ от Здравка Евтимова. Докладът на Величка Райчева пък проследи сюжетните сходства и различия и разгледа в компаративен план синтактичните особености на два други разказа – „Серафим“ на Йордан Йовков и „Рум“ на Здравка Евтимова. В следобедното заседание докторант Елена Бикова представи презентацията си, озаглавена „За някои езикови особености на българските кулинарни видеоклипове“. Докладите на участничките от Югозападния университет бяха приети с голям интерес и предизвикаха оживени дискусии.
На 9.05.2024 г. студентите и докторантите се включиха активно в следконферентната програма на Института по славянска и балтийска филология към Университета „Л. Йотвьош“ и участваха в изложение на различните специалности, които предлага Института. Те подкрепиха преподавателите и студентите от специалността „Българска филология“ в ELTE, като участваха в представянето на български народни обичаи и хора.
Величка Райчева и Валерия Стаменова разказват за престоя си и споделят своите впечатления:
В сърцето на Европа
Благодарение на съдействието и подкрепата на Студентския съвет към Югозападния университет „Неофит Рилски“, както и на преподавателите във Филологическия факултет, имахме възможността да посетим една от най-красивите европейски столици – Будапеща. Целта на нашето пътуване беше участието ни в XI международна конференция за млади слависти в университета ELTE (Будапещенски университет „Лоранд Йотвьош“).
Престоят ни беше 4 дни. Отпътувахме от София във вторник. Бяхме изненадани от краткотрайния полет, който премина спокойно. В късния следобед стъпихме на унгарска земя и тогава приключението ни започна.
Настанихме се в хотел с чудесно местоположение и бяхме очаровани от топлото посрещане на персонала. След нашето настаняване излязохме на разходка и седнахме в ресторант близо до хотела. Там се насладихме на националното ястие гулаш.
На втория ден се проведе конференцията. Рано сутринта бяхме в университета и се регистрирахме за участие. Конференцията бе открита с автентично свирене на гайда. След това бяхме разпределени на секции, като нашата беше украинско-българска. Всеки един участник представи своето научно изследване и темите бяха много разнообразни. Нашите теми бяха: „Някои синтактично-стилистични особености на разказите „Рибката“ от Емил Андреев и „Болният ат“ от Здравка Евтимова“ (Валерия) и „Синтактично-стилистични особености на разказите „Серафим“ от Йордан Йовков и „Рум“ от Здравка Евтимова“ (Величка). В програмата на конференцията беше включен и коктейл, на който се запознахме с много нови хора и обменихме идеи. След края се разходихме из центъра на града. Атракция за нас беше обиколката с виенското колело. Успяхме да видим града отвисоко и се насладихме на гледката. По-късно същия ден се насочихме към крайбрежната улица на река Дунав. Докоснахме се до Мемориала с отлетите обувки, който е в памет на убитите по време на Втората световна война евреи. Отличителният белег на Будапеща, Парламента, ни „закачи“ погледа със своите внушителни размери и красота. Преди залез слънце много добре се разграничаваха детайлите по сградата. Вечерта се прибрахме в хотела уморени, но щастливи.
Следващият ден започна със следконферентна програма. В двора на университета като кошери бяха разположени различни щандове на студенти, а във въздуха се носеха музика, смях и глъч. Интерес за нас представляваше да видим как унгарските студенти играят български народни хора, в които и ние се включихме. По-късно през деня посетихме 3D Art gallery. Там се забавлявахме на различните артистични творби и ни направиха много необичайни снимки. Вечерта ни приключи с обиколка с лодка по поречието на река Дунав. Гледките бяха спиращи дъха. Осветените монументални сгради изглеждаха величествено. Радваме се, че успяхме да видим Парламента в двата му различни „образа“ – по светло и по тъмно.
Сутринта на последния ден от престоя ни премина с чаша кафе, след което в късния следобед пътувахме обратно за България.
Както казват, „съчетай полезното с приятното“, ние направихме точно това. Преживяното ни донесе много ценен опит, който ще ни бъде полезен в бъдеще, а прекрасната столица на Унгария остави траен отпечатък в сърцата ни.