В Югозападния университет „Неофит Рилски“ се проведоха XIX национални филологически четения за студенти и докторанти, организирани от Филологическия факултет.
Научният форум бе открит от декана на Филологическия факултет – доц. д-р Радослав Цонев, който приветства участниците и гостите на събитието и подчерта, че конференцията, посветена на светите равноапостолни братя Кирил и Методий, е традиционна и се провежда за деветнайсети път.
През тази година Националните филологически четения за студенти и докторанти се осъществиха с партньорството на БНР-Радио Благоевград и като част от дейността на Филологическия факултет по Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистката в чужбина“. В конференцията участваха филолози от Югозападния университет „Неофит Рилски“, Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и Университета за информационни науки и технологии „Св. апостол Павел“ – гр. Охрид, Република Северна Македония.
Официални гости на събитието бяха доц. д-р Илия Недин, заместник-ректор по образователни дейности – магистърски програми и продължаващо обучение, който е преподавател във Филологическия факултет и отправи приветствие от името на ректора на Югозападния университет и ректорското ръководство, проф. д-р Вяра Кюрова, заместник-ректор по образователни дейности – бакалавърски програми и акредитация и доц. д-р Петрана Стойкова, заместник-ректор по научноизследователската дейност и докторантското развитие.
В журито, оценяващо докторантските и студентските доклади, се включиха доц. д-р Елка Трайкова – ръководител на Секцията по нова и съвременна българска литература на Института за литература към Българската академия на науките и председател на Изпълнителния съвет на ННП „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“, проф. д- р Ана Кочева – ръководител на Секцията за българска диалектология и лингвистична география на Института за български език към Българската академия на науките, доц. д-р Михаил Кондратенко от Института за лингвистични изследвания към Руската академия на науките, проф. д-р Стилиян Стоянов, доц. д-р Бойка Илиева и доц. д-р Радослав Цонев от Югозападния университет. Сред многото качествени изследвания, посветени на актуални езиковедски и литературоведски проблеми, те отличиха участниците с най-добри доклади.
В секция „Езикознание“ на първо място журито класира Гергана Костадинова (ЮЗУ „Неофит Рилски“) с доклад „Специфични конотативни употреби на местоименията в българския език“ и Диана Парахулева (ЮЗУ „Неофит Рилски“) за доклада ѝ „Лексикални неологизми от сферата на козметиката в съвременната българска речева практика“. Второто място бе за Габриела Шишманова, която участва с доклад на тема „Правописни и лексикални особености в един текст на Лазар Йовчев“, и за Силвия Андонова (ЮЗУ „Неофит Рилски“), която представи „Библейски фразеологизми с названия за насекоми в българската фразеология“. На трето място журито класира Димитър Митов (ЮЗУ „Неофит Рилски“) с доклад „За формите на някои мъжки имена в български препис на „Александрията“ от 1810 г.“ и Радослава Генова (ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“) за доклада ѝ „Фонетични и граматични черти на диалекта на с. Гавраилово (Сливенско)“.
В секция „Литературознание“ първо място получи Каролина Хаджиева (ЮЗУ „Неофит Рилски“) с доклад на тема „Архетипите на Юнг в първия готически роман „Замъкът Отранто“. Второто място бе за Изабел Цветанова (ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“), която представи „Научният интерес към Бдинския сборник“, и за София Падарска и Ивана Стойчева (ЮЗУ „Неофит Рилски“) за доклада им „The Silent Catalyst: the Role of the Indian Boy in “A Midsummer Night’s Dream”. На трето място журито класира Наталия Лютова (ЮЗУ „Неофит Рилски“), която представи доклад на тема „Развитието на българската литература в Бесарабия в румънския период 1918 – 1940 година на XX век“, Кристиана Каменова (ЮЗУ „Неофит Рилски“) с доклад „Жулиен Сорел и Жорж Дюроа – образът на амбициозния млад човек в романите ,,Червено и черно“ и ,,Бел Ами“ и Теменужка Михайлова (ЮЗУ „Неофит Рилски“) за доклада ѝ „Науката и техниката като източник на фантастични приключения в романите за деца и юноши в периода между войните“ от Емил Коралов“.
Сборникът от четенията се издава от Издателския комплекс „Неофит Рилски“ в рамките на същата година, в която се провежда конференцията, и е качен в базите данни на Националния център за информация и документация (НАЦИД).